Jak budować profil na Linkedin na początku kariery?

27 Sie 2017 | Social Media

Często spotykam się z opinią, że Linkedin to serwis wyłącznie dla osób, które mają spore doświadczenie zawodowe. Natomiast osoby rozpoczynające karierę nie mają tam czego szukać. A jak jest naprawdę?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co nam taki profil, jeśli nie mamy jeszcze czym się pochwalić jeśli chodzi o naszą karierę.

  • Po to, by nawiązywać kontakty z przedstawicielami branży, z którą chcemy się zawodowo związać
  • Po to, by docierać do ciekawych treści, artykułów branżowych
  • Po to, by dać się zauważyć rekruterom
  • Po to, by znaleźć oferty pracy lub stażu.

Oczywiście, taki profil będzie wyglądać zupełnie inaczej niż profil osoby z dużym zawodowym dorobkiem. Co należy w nim umieścić?

1. Pamiętaj o wpisaniu wszystkich ważnych aktywności: wolontariat, praca w samorządzie, a nawet działanie w studenckim teatrze. Wszystko to świadczy na Twoją korzyść i mówi potencjalnemu rekruterowi, że jesteś osobą kreatywną, otwartą i aktywną.

2. Jeśli w szkole pracowałeś dorywczo – opisz to również. Z czasem, gdy przybędzie doświadczenia, pierwsze prace będzie można usunąć, ale teraz każde doświadczenie jest na wagę złota. Jeżeli pracowałeś bez umowy, co niestety nie jest takie rzadkie, nie pomijaj tego doświadczenia. W razie potrzeby wyjaśnisz wszystko podczas rozmowy.

3. Pamiętaj o projektach. Organizowałeś konferencję? Nie zapomnij o tym wspomnieć – to Twój zrealizowany projekt, przy którym wiele się nauczyłeś.

4. Udzielaj się w dyskusjach, ale pamiętaj, że jeszcze wiele Ci brakuje do bycia ekspertem w branży. Zachowaj więc zdrową pokorę, ale dziel się wiedzą i wskazówkami.

Bardzo ważnym polem do wypełnienia w serwisie Linkedin jest nagłówek. Domyślnie może on wyświetlać najnowsze stanowisko, ale to nie do końca będzie dobre w Twoim przypadku. Bardziej doświadczonym również nie polecam pozostawiania tego pola bez wypełnienia. Nagłówek zawierać może opis tego, czym chcesz się zajmować i jakich wyzwań poszukujesz. Może też zawierać informację, że aktualnie szukasz zatrudnienia – będzie to czytelne dla rekruterów.

Linkedin jest serwisem społecznościowym. Wbrew pozorom nie dla każdego jest to oczywiste, bo wiele osób traktuje ten portal jako wirtualne CV, wizytówkę online. A to spory błąd i nie wykorzystywanie potencjału, jaki w tym serwisie tkwi. Pamiętaj o tym i czerp wiedzę od ekspertów z Twojej dziedziny.

Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu profilu – napisz na adres hello@catta.pl.

Share This